Katedra organické chemie » Protektivní skupiny v organické syntéze

Protektivní skupiny v organické syntéze

Garant předmětu:

doc. RNDr. Jakub Stýskala, Ph.D.

Způsob zakončení:

Zkouška

Stručná anotace předmětu:

Cíl tohoto předmětu je zaměřen na syntézu složitějších organických sloučenin s využitím chránicích skupin. Pozornost je věnována k takovým případům syntézy, kdy chemická reakce má být provedena selektivně do jednoho místa multifunkční sloučeniny. Studenti se naučí jakým způsobem a jaké typy činidel použít při organické syntéze.

• Úloha, význam chránicích skupin v organické syntéze, požadavky kladené na protekci a deprotekci, strategie použití chránicích skupin
  • Pohled do historie chránicích skupin a jejich vývoj do současnosti
  • Chránění hydroxylových skupin, včetně 1,2 a 1,3-diolů
  • Chránění fenolů a katecholů
  • Chránění karbonylové skupiny
  • Chránění karboxylové skupiny
  • Chránění thiolové skupiny
  • Chránění aminoskupiny
  • Chránění alkynové – CH skupiny
  • Chránění fosfátové skupiny

Odborná literatura:

• Theodora W. Greene, Peter G.M. Wuts: Protective Groups in Organic Syntheses, John Wiley and Sons, inc, 1999 Third edition.
  • A.J. Pearson, W.R. Roush: Handbook of Reagents for Organic Synthesis – Activating Agents and Protecting Groups, John Wiley and Sons, inc, 2000.