Autor: Šťastná, B.; Jakubcová, N.; Urban, M.
Název práce v češtině: Nové Triterpenoidní Pyrony s Cytotoxickou Aktivitou
Název práce v angličtině: New Triterpenoid Pyrones with Cytotoxic Activity
Klíčová slova v češtině: Triterpeny, Kyselina betulinová, Lupan, Protinádorová aktivita, Cytostatický efekt, Buněčný cyklus, ADME parametery
Klíčová slova v angličtině:Triterpenes, Betulinic acid, Lupane, Anticancer, Cytostatic, Cell cycle, ADME parameters
Abstrakt česky: O triterpenech a jejich derivátech je již dlouho známo, že vykazují významné biologické účinky. Pentacyklické triterpenoidy jsou známé zejména svou protinádorovou aktivitou.1 Vzhledem k tomu, že rakovina je stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, je hledání nových vhodných cytotoxických léčiv více než žádoucí.
V tomto projektu jsem se zaměřila na syntézu triterpenoidních pyronů I, ftalimidů II a ftalátů III. V první části jsem provedla syntetickou sekvenci na cvičné molekule – benzylbetulonátu (1) s cílem optimalizovat podmínky s minimem možných vedlejších reakcí. Ve druhé části jsem se zaměřil na aplikaci optimalizovaných podmínek pro modifikaci dalších triterpenoidních skeletů, konkrétně kyseliny betulonové (2), dihydrobetulonové (3) a kyseliny ursonové (4) (obr. 1).
Abstrakt anglicky: Triterpenes and their derivatives have long been known to exhibit significant biological effects. Pentacyclic triterpenoids are particularly renowned for their anticancer activity.1 Given the fact that cancer continues to be the second leading cause of death, the search for new suitable cytotoxic drugs is more than desirable.
In this project, I focused on the synthesis of triterpenoid pyrones I, phthalimides II and phthalates III. In the first part, I performed a synthetic sequence on the training molecule – benzyl betulonate (1) to optimize the conditions with minimum possible side-reactions. In the second part, I aimed on applying the optimized conditions to modify other triterpenoid skeletons, namely betulonic acid (2), dihydrobetulonic acid (3), and ursonic acid (4) (Fig. 1).
In order to selectively modify the free acids 2–4, orthogonal protecting of their C-28 position was necessary, especially since the free C-28 carboxylic group is crucial for the anticancer activity. Allyl ester protection was preferred to other ester types, because it allowed to avoid the harsh deprotection conditions usually needed for ester cleavage in this sterically hindered position. The application of this protecting group will be considered in the future for the reaction sequence on the other skeletons mentioned above (3, 4). So far, type I and II molecules have been obtained from 1–3 and also an appliaction of allyl ester protecting group on betulonic acid sequence has been performed. The synthesized molecules will be subjected to cytotoxic activity tests afterwards. All synthetic aspects and possible anticancer effects will be discussed.Pro selektivní modifikaci volných kyselin 2-4 bylo nutné ortogonálně chránit jejich polohu C-28, zejména proto, že volná karboxylová skupina C-28 je pro protinádorovou aktivitu klíčová. Ochrana allylesterů byla upřednostněna před jinými typy esterů, protože umožnila vyhnout se náročným deprotečním podmínkám, které jsou obvykle nutné pro štěpení esterů v této stericky obtížné poloze. Použití této ochranné skupiny bude v budoucnu zváženo pro reakční sekvenci na dalších výše uvedených skeletech (3, 4). Dosud byly získány molekuly typu I a II z 1-3 a také byla provedena aplikace allylesterové ochranné skupiny na sekvenci kyseliny betulonové. Syntetizované molekuly budou následně podrobeny testům cytotoxické aktivity. Budou diskutovány všechny syntetické aspekty a možné protinádorové účinky.
Jazyk v originále: Anglický
Publikace abstraktu: Sborník 114/138
Forma prezentace: poster
Název konference: 58th Advances in Organic, Bioorganic and Pharmaceutical Chemistry „Liblice 2024“
Místo konání: Špindlerův Mlýn (ČR)
Datum konání: November 7-9
Rok konání: 2024
Způsob financování: LX22NPO5102, 21-00902S, IGA_PrF_2024_028
