Katedra organické chemie » Detail publikace

Detail publikace

Autor: Soural, M.; Hodon, J.; Dickinson, N.J.; Sidova, V.; Gurska, S.; Dzubak, P.; Hajduch, M.; Sarek, J.; Urban, M.
Název práce v češtině: Příprava konjugátů cytotoxických triterpenů s biotinem
Název práce v angličtině: Preparation of conjugates of cytotoxic lupane triterpenes with biotin
Studentská publikace: ne
Klíčová slova v češtině: triterpeny, biotin, syntéza na pevné fázi
Klíčová slova v angličtině: triterpene, biotin, solid-phase synthesis
Abstrakt česky: Práce popisuje aplikaci syntézy na pevné fázi pro rychlou a jednoduchou modifikaci vybraných cytotoxických triterpenů za účelem studia jejich molekulárních cílů pomocí afinitní chromatografie. Vyvinutá metodika umožňuje navázat na triterpenový skelet vhodné raménko zakončené molekulou biotinu a to ze tří různých stran. Kromě cytotoxických triterpenů nedávno popsaných v literatuře byla metodika aplikována pro derivatizaci betulinové kyseliny, jejíž molekulární cíl je znám a může tedy sloužit jako standard pro ověření analytické metody. Vyvinutý přístup je aplikovatelný na rychlou derivatizaci vhodně premodifikovaných triterpenů biotinem, případně syntézu jejich konjugátů s jinou cílovou molekulou.
Abstrakt anglicky: To better understand the mechanism of action of antitumor triterpenes, we are developing methods to identify their molecular targets. A promising method is based on combination of quantitative proteomics with SILAC and uses active compounds anchored to magnetic beads via biotin-streptavidin interaction. We developed a simple and fast solid-phase synthetic technique to connect terpenes to biotin through a linker. Betulinic acid was biotinylated from three different conjugation sites for use as a standard validation tool since many molecular targets of this triterpene are already known. Then, a set of four other cytotoxic triterpenoids was biotinylated. Biotinylated terpenes were similarly cytotoxic to their nonbiotinylated parents, which suggests that the target identification should not be influenced by linker or
biotin. The developed solid-phase synthetic approach is the first attempt to use solid phase synthesis to connect active triterpenes to biotin and is applicable as a general procedure for routine conjugation of triterpenes with other molecules of choice.
Jazyk v originále: angličtina
Název časopisu: Bioconjugate Chem.
Rok: 2015
Svazek (ročník): 26
Číslo časopisu v rámci uvedeného svazku: 12
Strana od-do: 2563-2570
Impact factor: 4.5
Q1: ne

ISSN časopisu: 1043-1802
Vydavatel: ACS
Způsob financování: 15-05620S, TE01020028, LO1304, CZ.1.07/2.3.00/30.0060
DOI: 10.1021/acs.bioconjchem.5b00567