Absolventka Ph.D. program Organická chemie
„Od roku 2021 působím ve skupině Davida Springa na University of Cambridge ve Velké Británii. Na tuto stáž jsem získala podporu od Nadace Experientia a později také od Grantové agentury České republiky, za což jsem velmi vděčná. Na Katedru organické chemie v Olomouci jsem se přesunula z brněnské Masarykovy univerzity a doktorát jsem zde dokončila v roce 2019 ve skupině doc. Miroslava Sourala. Svou kariéru jsem již od počátku bakalářského studia viděla v akademické sféře, a proto jsem si byla jistá, že moje kroky po dokončení PhD povedou dál, na postdoc. Akademická kariéra je specifická v tom, že než se stanete vedoucím vlastní výzkumné skupiny a potažmo etablovaným profesorem, měli byste (ale v realitě spíš musíte) absolvovat zahraniční postdoktorandskou stáž (ideálně v délce minimálně jednoho roku) a nasát trochu jinou atmosféru než na svém domácím pracovišti. Taky jsem věděla, že bych chtěla nějaký čas žít v zahraničí, a proto bylo moje rozhodnutí po doktorátu vycestovat ven jasné už dlouho dopředu.
Naše skupina na Cambridge se dělí na tři menší části: peptidy, antibody-drug conjugates (ADCs) a syntézu malých molekul, především potenciálních antibiotik. Já se zaměřuji hlavně na syntézu peptidů a ADCs, což mě nesmírně baví a naplňuje. Ráda bych se této oblasti věnovala i v budoucnu ve své vlastní výzkumné skupině. ADCs jsou aktuálně velmi populární v chemické biologii a mají velký potenciál stát se novou generací léčiv díky svým speciálním vlastnostem, jako je například jednoduchá modifikace a přesné zacílení do nádorových buněk, čímž se cytotoxické léčivo doručí na místo určení bez ohrožení zdravých buněk. U syntézy peptidů a jejich mimetik mě baví rozmanitost, kterou přinášejí postranní řetězce aminokyselin. Díky speciálním vlastnostem, například tryptofanu, na který se specializuji, se dá dělat opravdu zajímavá chemie, která může vést až k novým léčivům nové generace, podobně jako u ADCs.
Chtěla bych ale dodat, že ačkoliv život v Británii a Davidovu skupinu naprosto miluji, moje ‚doma‘ bude vždycky v Olomouci, na Katedře organické chemie. Bez velké podpory mých skvělých kolegů na katedře i ve skupině, ale hlavně díky podpoře Mirka během mých doktorandských let, bych určitě dnes nebyla tam, kde jsem! Doktorátem v Olomouci jsem si rozšířila své obzory v oblasti chemické biologie a syntézy na pevné fázi, ze kterých čerpám dodnes i v Cambridge.“
Foto: Soukromý archiv Soni Krajčovičové