Katedra organické chemie » 12 Ondřej Kováč

12 Ondřej Kováč

Absolvent Ph.D. program Organická chemie 2020, Mgr. program Organická chemie 2016

„Přibližně dva půl roku působím ve skupině prof. Thomase Magauera na University of Innsbruck v Rakousku, kam jsem se dostal díky štědré podpoře od Nadace Experientia. Výzkum celé skupiny je zaměřený na totální syntézu netriviálních přírodních produktů, které často obsahují zajímavý strukturní motiv, anebo se jedná o molekulu s významnou biologickou aktivitou. Troufám si říct, že příroda je naprosto geniální organický chemik, ale zároveň se jedná skoro o nevyčerpatelný zdroj nových biologicky aktivních látek. Nicméně, množství, které jsme schopni získat izolací z biologického materiálu je často nedostačující pro další studium. Naší motivací je se inspirovat a následně připravit přírodní produkt v laboratoři co nejefektivnějším způsobem. Naším každodenním chlebem je vymýšlení správné strategie, jak molekulu sestrojit a následně aplikovat jednotlivé chemické reakce v baňce až k vytouženému cíli – přírodnímu produktu.
Osobně se podílím na dvou projektech, které zahrnují syntézu zcela nového typu antibiotika s dosud nepopsaným mechanismem účinku, což by mohlo vést k vývoji unikátního antimikrobiálního léčiva a tím přispět k jeho dalšímu vývoji. Druhý projekt se zaměřuje na syntézu přírodní látky, která se vyznačuje významnou protizánětlivou a neuroprotektivní aktivitou, což by v tomto případě mohlo vést k vývoji nových léčiv proti neurodegenerativním onemocněním. Navíc v rámci skupiny často spolupracujeme s předními chemickými firmami jako je Bayer a společně vyvíjíme látky, které pak nacházejí uplatnění v zemědělství.
Svět přírodních látek je naprosto fascinující a plný nečekaných zvratů a překážek, které člověk musí překonat. Tímto bych chtěl vyzdvihnout, že mě studium na Katedře Organické Chemie plně připravilo na tyto výzvy a dodnes čerpám ze základů, ať už biologických či chemických, které jsem studiem nabyl.“

Foto: